Екологи «по виклику»
Нещодавно в мережі Інтернет натрапив на цікаву статтю російською мовою «Патриоти» экологической сферы» щодо діяльності в Україні громадської організації «Всеукраїнська екологічна ліга» та її керівника — Тетяни Тимочко.
Слід зазначити, що вказана особистість, а також подібні до цієї організації псевдо громадські об’єднання, як-то «Київський еколого-культурний центр» (директор — Володимир Борейко) функціонують в Україні вже тривалий час, маскуючись під безкомпромісних екологів, патріотів України у відповідних сферах. Проте навіть поверхневий аналіз їх діяльності свідчить про замовність та тенденційність матеріалів, які вони готують, а також акцій, що проводять. При цьому, як правило, останні 2 роки критичні статті, які вони генерували щодо ситуації в екологічній сфері України, активно використовувались та тиражувались засобами масової інформації Росії для дезінформування як власного населення, так і міжнародної спільноти та мешканців Україні, які вірять ЗМІ північного сусіда.
Як у 2013 році зі сланцевим газом, так і у 2014 році Тетяна Тимочко активно нагнітала панічні настрої, проте тепер вже через ситуацію навколо українських АЕС, прогнозуючи катастрофи, які незабаром мають статися на них. Зокрема, декілька планових зупинок Запорізької АЕС викликали шалену хвилю дезінформації з боку цієї активістки, яка для російських ЗМІ прокоментувала зупинки критичним станом енергоблоків через вичерпання строків їх експлуатації та спрогнозувала катастрофічні наслідки, що чекають Європу і Україну після цих подій. Для російських ЗМІ вказана «патріотка» навіть намагалася робити паралелі між зупинкою Чорнобильської АЕС та Запорізької АЕС. Втім, як виявилось згодом, ніяких реальних підстав ця інформація під собою не мала, а на АЕС була проведена модернізація в рамках продовження строків її експлуатації, що є загально прийнятою світовою практикою експлуатації подібних об’єктів.
У 2015 році російські ЗМІ активно тиражували інформацію, яку поширила голова тієї ж «Всеукраїнської екологічної ліги» про пожежі під Чорнобилем, які ніби-то вже викликали радіоактивне забруднення Європи. Тетяна Тимочко на прес-конференції з приводу цих пожеж навіть заявила, що керівництво держави засекретило наслідки пожежі. У свою чергу, до цієї дезінформації долучився Володимир Борейко і навіть заявив, що «радіоактивний шлеф вже зафіксували французські спеціалісти». Втім, перевірка цієї інформації виявила її повну невідповідність справжньому положенню речей під час пожеж в Чорнобильській зоні, де в той період панувала безвітряна погода.
Також в Інтернеті можна знайти чимало коментарів В. Борейко та Т. Тимочко щодо небезпеки будівництва в Чорнобильській зоні сховища ядерних відходів. За словами В. Борейка, які активно тиражували російські ЗМІ, цей об’єкт, який він умисно називає «могильником», становить значну загрозу населенню України та взагалі може призвести до зникнення українців як нації. Крім цього, за його словами, Україна перетвориться на ядерне «звалище» для европейского відпрацьованого палива. При цьому, В. Борейко чомусь забув згадати про надійно та ефективно працююче вже понад 10 років на Запорізькій АЕС аналогічне сховище для відпрацьованого палива цієї станції, яке побудоване за американськими технологіями та розраховане на будь-які ризики, у т.ч. природнього характеру. Робота цього об’єкту дозволяє державі щорічно економити кілька десятків мільйонів доларів США, водночас інші АЕС продовжують вивозити відпрацьоване паливо в РФ, сплачуючи сотні мільйонів доларів. Також В. Борейко не згадав про те, що сховища будуються виключно під конкретний вид відпрацьованого палива і відповідно у Чорнобильському сховищі не зможе зберігатися паливо з європейських станцій. Тобто фактично зволікання зі створенням відповідного сховища забезпечать додаткові надходження до бюджету країни-агресора.
Ось такі у нас екологи.
Олексій Нечитайло